Struktura inwentarza

Wyjściowym etapem realizacji projektu „Badania i upowszechnienie nowatorskich dokonań gospodarczych i społecznych Spółki Gazolina w II RP” była profesjonalna archiwizacja zbioru materiałów i dokumentów związanych z działalnością spółki „Gazolina” – zgromadzonych przez rozproszonych po świecie potomków współtwórców spółki, m.in. zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Gazolina Wieleżyński. Archiwizacja przeprowadzona została przez zespół specjalistów z Instytutu Historii KUL. Jednocześnie przeprowadzono digitalizację kluczowej części zbioru, wyodrębnionej do upowszechnienia. W dalszej kolejności przeprowadzono badania zarchiwizowanego zbioru. Efekty tych badań zostały zaprezentowane w ramach objętej projektem konferencji i w związanych z nią publikacjach, które dostępne są na tej stronie w sekcji „Do pobrania” oraz do lektury on-line w sekcji „Multimedia”.

Uporządkowane archiwistycznie i zdigitalizowane dokumenty przechowywane w rodzinnym archiwum Stowarzyszenia Gazolina Wieleżyński w Brwinowie k/ Warszawy (dalej: Archiwum Brwinów) są prezentowane poniżej w tej sekcji:Struktura inwentarza”.

Szczegółowy opis efektów badań archiwów został zaprezentowany na merytorycznej konferencji naukowej i można zapoznać się z nim w prezentowanej w sekcji „Multimedia” publikacji pokonferencyjnej Wspólna praca, wspólny plon. Sukces spółki paliwowej „Gazolina” w II Rzeczypospolitej. Studia i materiały z konferencji naukowej, Lublin 9-10 X 2023, red. N. Turkiewicz, Lublin 2024. Jest ona dostępna do pobrania w formacie PDF oraz do lektury on-line.

Referat Spuścizna archiwalna Mariana Wieleżyńskiego i firmy „Gazolina” S.A. w Brwinowie – źródła do dziejów przemysłu naftowo-gazowego w Polsce oraz organizacji akcjonariatu pracowniczego, autorstwa prowadzących badania profesorów KUL Jacka Gołębiowskiego, Tomasza Nowickiego i Piotra Rachwała jest tam dostępny na s.17.

Przyjęto następujący układ serii, w ramach których opisano jednostki archiwalne:

W toku prac porządkowych w Archiwum Brwinów przyjęto proste kryterium selekcji dokumentacji, które potem poddano bardziej szczegółowemu opracowaniu. Przede wszystkim szukano takich materiałów, które powstały w wyniku działalności Mariana Wieleżyńskiego i firm związanych z jego osobą. Analiza materiałów pozwoliła wyodrębnić jednostki archiwalne, a następnie przypisać je do czterech serii akt.

Galeria dokumentów archiwalnych.

➢ Seria 1: Marian Wieleżyński – materiały rodzinne i prywatne.
➢ Seria 2: Działalność gospodarcza przed powstaniem „Gazoliny” S.A.
➢ Seria 3: „Gazolina” Spółka Akcyjna.
➢ Seria 4: Dodatki.

Scroll to Top